Mrkva
Skoré odrody môžu mať aj tupo zakončené valcovité, mierne kónické alebo guľovité korene a nazývajú sa karotka, má jemnejšiu a intenzívnejšie vyfarbenú dužinu.
Za mrkvu sa považujú neskoré, dobre skladovateľné odrody s dlhšími koreňmi.
Mrkva je dvojročná rastlina. Prvý rok vytvára koreň a listy, druhý rok kvitne a prináša semená.
Semeno mrkvy klíči už pri teplote 3-4 ºC, preto sa vysieva skoro na jar, väčšinou v marci, ak pôda už preschla. Možný je aj výsev na jeseň, pred príchodom mrazov.
Neskorá mrkva pre jesenný zber sa seje v apríli až máji. Pre celoročné pestovanie mladej karotky možno vysievať postupne po troch týždňoch s posledným termínom začiatkom júna. Seje sa plytko do riadkov vzdialených od seba na 20 cm (podľa niektorých zdrojov až 30 cm). Semeno mrkvy vzchádza až za 2 až 5 týždňov.
V termíne začiatkom júna ešte možno vysiať skoré karotky. Pokiaľ zaistíte výsevu dostatočnú vlahu, do jesene ešte dorastie. Fyziologicky mladé korene karotiek sú navyše dobre skladovateľné.
Kvôli uľahčeniu orientácie pri okopávaní je možné do riadkov s mrkvou posiať ako signálnu plodinu semeno reďkovky vo vzdialenosti asi 15 až 20 cm. Semeno reďkovky klíči za 5 až 10 dní a vegetačná doba reďkovky je 30 až 33 dní. Kým semeno mrkvy dostatočne vyklíči, dosiahne reďkovka fázu zberu a po vybratí reďkovky sa uvoľní miesto pre ďalší rast mrkvy.
Vo fáze troch až štyroch lístkov jednotíme porast karotky na vzdialenosť 3 až 5 cm a neskorú mrkvu na 8 až 10 cm. Mrkvu zbierame v záhradke postupne podľa potreby.
Na jeseň, pred príchodom mrazov sa mrkva zbiera a spracováva konzervovaním, mrazením alebo uložením na skladovanie.